10.11.2016 Perşembe |

Güney Fransa'da Cannes Masalı

Ortaçağ döneminde Fransa’nın güneyinde küçük bir balıkçı köyü olan Cannes’ın 1030 lu yıllarda hemen karşıdaki adalardan birisinde rahipler yaşamaktadır ancak adanın güvensizliğinden tedirgin olan rahipler, ana karaya çıkarlar ve “Suquet” bölgesine yerleşirler.

Cannes: 1500’lü yıllarda, deniz ticareti yoluyla hızla kalkınmaya başlar. 1800 lü yıllarda şehir gelişir, yeni evler ve dükkanlar yapılır. Yine aynı dönemde: iklim ve manzarasından etkilenen , hasta kızının tedavisi için bölgeye büyük bir şato yaptırarak yerleşen İngiliz Lord Brougham durumu İngiltere’de anlattığında, birçok İngiliz asilzadesi, Cannes’a akın eder ve mevsim geçirmek üzere şatolar inşaa ettirirler. 20 Eylül 1946 tarihinde, I. Uluslararası Cannes Film Festivalinin açılışı ile bu ilgi tüm dünya çapına yayılır ve şehir tanınır.

CANNES FİLM FESTİVALİ:
Her yıl Mayıs ayı ortalarında yapılan Festival “La Festival International du Film de Cannes” olarak isimlendirilmiştir. 12 gün süren festival Avrupa filimleri için bir vitrin olarak görülmektedir. Festivalde her yıl yaklaşık 20 film yarışıyor ve başarı kazanan filmlere ve oyunculara “Altın Palmiye” ödülü veriliyor.

Cannes günümüzde Fransız Rivierası’nın en ünlü şehri halini almıştır. Şehir nüfusu küçük bir yer olmasından dolayı 72 bin kişi civarındadır ancak bu rakam yaz aylarında gerek bölgede yazlığı olanlar gerekse turist sayısı nedeni ile artmaktadır. En büyük özelliği: Nice ve Monaco şehirlerine yakın olmasıdır. Yani Nice veya Monaco’ya gidildiğinde  Cannes’ı da gezip, görmek mümkün oluyor.Gece hayatı ve casinoları ile adından söz ettiren Cannes arnavut kaldırımlı tarihi sokakları, eşsiz manzarası, 2 km uzunluğundaki La Croisette yolu, ilk yerleşim yeri eski şehir merkezi, kapalı pazarı “Marche Forville”, Vieux limanı , plajları, kafeleri,restoranları, mağazaları, lüks otelleri ile çok hareketli ve etkileyici bir Akdeniz şehridir.

Cannes’a giderseniz sadece 15 km mesafedeki Grasse’yide görmenizi öneririz. Çevrenin lavanta, yasemin, gül, mimoza, portakal çiçeği ve menekşe alanları ile çevrili olmasından dolayı Fransız parfüm endüstrisi 16’ncı yüzyılda burada başlamıştır ve birçok parfüm üretim yerini ve parfüm müzelerini gezmeniz mümkün olacaktır.

Cannes’ın doğusunda bir tepe üzerinde Antibes ve Nice arasında yer alan 2500 yaşındaki ortaçağ kasabası Biot’a uğramadan dönmeyin lütfen. Antik dönemlerden bu yana çanak-çömlek kaynağı olan Biot günümüzde cam eserler ile ünlenmiştir.

Nice Turları için tıklayınız
 @egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73