13.05.2016 Cuma |

Floransa’ya Gitmek İçin 5 Lezzetli Sebep

Size Floransa’yı ziyaret etmeniz için birçok sebep sunabiliriz, Örneğin Uffizi İtalya’nın en popüler galerisidir, birçok kilise, saraylar (Davanzati, Fenzi, Piti, Bargello vs.), festivaller, alışveriş, gece hayatı, köprüler, görebileceğiniz birçok şey ve en önemlisi herkes orada mutlu olmak için bir şeyler bulabilir.
 

İtalya’da yemek yemek hayatınızı değiştirecektir fakat Floransa’dan başka hiçbir yer bu lezzetli gerçeği daha belirgin hale getiremez. Floransalı yemekler (Florentine food) basit, güzel, özenli ve duyguyla hazırlanmıştır.

Ziyaret edilmeye değer şehirler listesinde Avrupa’dan birçok şehir bulabilirsiniz fakat biz size bu yazımızda Floransa’yı ziyaret etmek için 5 lezzetli sebep sunacağız.

Geleneksel İtalyan Lezzeti

İtalyanların iddia ettiklerine göre: Konu gurme yemeklere geldiğinde bir çok insan, Fransız yemeklerinin altın standartlarda olduğunu söyler ama aslında 1533’de Kral 1. Francis’in 2. Oğlu Henry ile evlenen Catherine de Medici gurme yemeklerini Fransa’ya tanıtmıştır. Evlendikten sonra Catherine Floransa’da kullandığı baharatları ve tarifleri Paris’e taşıtmıştır. Kraliçe Catherine’nin lezzetli mutfağı hemen Fransız şefler tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir. Bu noktadan sonra modern Fransız mutfağının aslında Floransa mutfağı geleneğinden etkilendiğine inanıyorlar.

Bugün Floransa’yı ziyaret etmek için sebep arıyorsanız küçük bir restoranı ziyaret edin, geleneksel sunum ve pişirme yöntemleri Floransa’da geçmiş ve geleceğin bağlantısı anlamına gelir. Floransalı şeflerin yerel tariflerinde hiçbir zaman bir tat bir başka tadı kapatmaz, hepsini hissedeceksiniz.

Hiçbir şey Boşa Gitmez

Floransa’yı ziyaret eden misafirlerimiz görecektir ki Floransa’nın yemek pişirme geleneklerinde şefler her zaman en tutumlu yolu izlerler. Medici ailesi üyeleri her zaman iyi şartlarda yemek yemişlerdir fakat kraliyet ailesi üyesi olmayan halk yemek pişirirken tutumlu yolları izlemek durumunda kalmıştır. Bu sebeple Floransalılar ellerinde olan ile nasıl yetineceklerini öğrenmişlerdir. Şehrin etrafında olan yabani otlar ve yeşillikler şimdiki yemek tariflerinde bile ana unsurlarındandır, bu sebeple birçok lezzetli çorba ve güveç ortaya çıkmıştır.

Tuz aşırı pahalı olduğu için Toskana ekmekleri geleneksel olarak tuzsuz pişiriliyordu. Tuzun eksikliğinde birçok ekmek çok çabuk bayatlıyordu. Bunun sonucu Floransalılar ribollita’yı (sebzeli çorba, ekmek ile kıvamlaştırılmış) ve panzanella’yı (ekmek ve domatesle hazırlanan yaz salatası) keşfettiler.

Bu tutumluluk duygusu ile ortaya çıkan tarifler size Toskana bölgesini geleneksel yemek tarzını deneyimlerken Floransa’da olduğunuz anları unutulmaz kılacaktır.

Yerel Cömertlik

Toskana tepelerinde yetişen yabani yeşillikler ve baharatlar emin olun sadece lezzetli değiller, aynı zamanda yerel topraklarda yetişen ve gönülden yemeklere katılan birer sihirler.

Ördek ve yaban tavşanının etini akşam yemeklerinde tadabilirsiniz, tatlı su balığı yakınlardaki göllerden gelir ve deniz mahsülleri de İtalya sahillerinden birçok menüye girmektedir. Floransa’da yiyeceğiniz yemeğin en kolay tedarik edilebilen malzemelerden yapıldığını bilmelisiniz, her şeyi mevsiminde yemeyi ve hazırlamayı severler, mesela sonbaharda gittiğinizde Porcini mantarı hasat zamanı olduğu için, yemeklerde de tadabileceksiniz. Her sonbaharda Floransa bütün Toskana’nın baharatını toplar ve size Floransa’yı ziyaret etmek için lezzetli sebepler sunarlar.

Basit Zevkler

Eskiden dopdolu tabaklar moda iken, modern yemeklerde basitlik, doğallık ve özenle hazırlanmış bir sunum görülmek isteniyor. Floransa’ya gelmeniz için en lezzetli sebeplerden biri de muhteşem sadelikteki yemek kültürüdür.

Her bahar, yerel şefler, Floransa ziyaretçilerine birçok basit ama başka hiçbir yerde bu kadar lezzetlisini yiyemeyeceğiniz lezzetler sunarlar, taze bakla ile pecorino peyniri salatasından, sevgiyle sarımsakla ovuşturulmuş Toskana ekmekleri (fettunta), ekmeklerin üzerine hazırlanan domatesli soslar, minik ve basit zevkler sizi bekliyor olacak.

İtalyanın Tadı: Floransa’nın Favorileri

Vegan ve vejeteryanların gitmeleri ve mutlu olmaları için birçok sebepleri olabilecektir. Floransa’da et severler de üzülmeyecektir, emin olun tahıl ve ekmekten çok daha fazlasını bulacaksınız Toskana bölgesinde.

Odun ateşinde pişmiş La bistecca alla Fiorentina (T-bone steak) yedikten sonra et yemeklerini de ne kadar güzel yaptıklarını anlayacaksınız, her yemeklerinde olduğu gibi sabırla beklenen ve tadına doyulmaz lezzetlerin meydana geldiği tatlar tadacaksınız. Eğer maceraperest bir gurme iseniz şehir merkezindeki seyyar satıcılardan trippa all fiorentine’yı da denemelisiniz.

Eğer bu yazımız size ilham verdiyse siz İtalya’nın tadına bakmaya ve bunun için de Floransa’ya gitmeye hazırsınızdır.

İtalya Turlarımız için Tıklayınız.  
  @egzotiktatil 

 

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73