20.02.2017 Pazartesi |

Fas’ın Mavi Şehri : Chefchaouen ( Şafşavan )

Fas’ın kuzeyinde Rif dağları eteklerinde “Blue City” olarak bilinen Chefchaouen mavi binaları ve sokakları ile son yıllarda ülkenin en popüler turistik şehri haline gelmiştir.

Kent 1471 yılında keçiboynuzunu andıran şekildeki Rif dağları eteklerine kale olarak kurulmuş ve berbericede boynuz anlamına gelen Chefchaouen ( Şafşavan)  adını almıştır.Şehirdeki hemen hemen her yapının mavi olmasının sebebi ise bölgeye sığınmacı olarak gelen Yahudilerin dini inanışlarından gelmektedir.

Chefchaouen-Blue city dili : Resmi dili Arapça olup ,iş ve yönetim çevrelerinde Fransızca, bölgenin kuzey kesimlerinde İspanyolca konuşulmaktadır. Halkın % 90 müslümandır.

Chefchaouen-Blu city para birimi Fas Dirhemidir.

Chefchaouen-Blu city’de Akdeniz iklimi hakimdir ve bahar ayları gitmek için en uygun dönemdir.

Chefchaouen-Blu city’de gezilecek yerlerin başında eski şehir anlamına gelen Medina vardır. Küçük ve kalabalık olmayan dolambaçlı yollarda şehri keşfetmekten ve doyasıya fotoğraf çekmekten büyük keyif alacaksınız. Şehre özgü sanat eserlerini içeren müzesi Kasbah, mavi yapıların içerisinde farklı rengi ile dikkat çeken Grandee Mosque, Ras El Maa şelalesi, kentin kalbi sayılan dükkanlar, kafeler ve restaurantlarla dolu meydanı Plaza Uta-Hammam El Şafşavan’ın görülecek yerleridir.

Chefchaouen-Blue city alışverişte mutlaka pazarlık yapmanız gereken bir kenttir.Bölgede el yapımı ürünler tekstil olsun, mutfak araç gereçleri olsun, deri ürünleri olsun heralanda bulunabilen ve sevdiklerinize getirebileceğiniz hediyeliklerin başında gelmektedir. Bunların dışında doğal sabun ve baharatlar da hem kendinize hemde sevdiklerinize getirebileceğiniz bölgeye has hediyelikler arasındadır.

Akdeniz ve doğu kültürlerinin birleşiminden ortaya çıkan , eşine az rastlanan yemeklere ev sahipliği yapan çok farklı bir mutfağı vardır Fas’ın.Chefchaouen-Blu city’nin en meşhur yemekleri olarak Fas’ın geleneksel çorbası Baissara , domates çorbasının baharat ve kuzu eti ile pişirilmiş halini andıran Harira, köfte, keçi ve koyun etinin baharatlar ile harmanlanarak taze sebzelerle toprak testide pişirilen Tajine, Akdeniz yeşilliklerinden yapılan salatası Salada Marroqui liste başında sayılabilir. Nane çayı bölgede çok meşhurdur ve hemen hemen her kafesinde, restaurantında bulunabilmektedir.Mutlaka deneyin.

Fas Turları için tıklayınız  @egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73