15.12.2012 Cumartesi |

Eyfel Kulesi ne amaçla yapılmıştır?

Parisin simgesi Eyfel Kulesi aslında 1889 yılında Exposition Universelle sergisinde turistleri etkilemek amaçlı inşaa edilmiştir.

Eyfel Kulesi kaç yılında kim tarafından yapılmıştır?

Parisin simgesi Eyfel Kulesi aslında 1889 yılında Exposition Universelle sergisinde turistleri etkilemek amaçlı inşaa edilmiştir. Eyfel Kulesi ismini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır.

Eyfel kulesi inşaa edildiğinde neden tepki görmüştür?

Kule 17. yüzyılın estetik anlayışına pek uymadığı gerekçesiyle tepki görmüştür. Bazı sanatçılar kuleyi devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris'in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürmüşlerdir. O dönemin sanatçı ve edebiyatçı çevresinde kampanyalar başlatılmış, bu kampanya süresince ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtılmıştır. Yazar Guy de Maupassant kuleyi görmek istemediği için sık sık kulenin tepesinde yemek yemeyi tercih etmiştir.

Eyfel kulesi en yüksek yapı mıdır?

Eyfel kulesi 1931 yılında New York'da Empire State binası inşa edilene kadar en yüksek bina olma özelliğini elinde tutmuştur.

Kule inşaa edilirken neler kullanılmıştır?

Kule inşaa edilirken 18,038 adet çelik parça kullanılmıştır. Parçaların birleştirilmesi için 2.5 milyon civarında perçinleme işlemi yapılmış. 50 ton boyanın kullanıldığı kulenin her 5-7 yılda bir tekrar boyanması gerekmektedir. İnşasından bugüne kadar defalarca boyanmış ve toplamda 850 tondan fazla boya harcanmıştır. Kule 1985'de ışıklandırılmıştır.

Eyfel Kulesinin günümüzdeki yeri nedir?

Eyfel Kulesi, artık dünya'nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul görür. Parisliler onu demir bayan olarak adlandırırlar. Kuleyi yılda 6 milyon turist ziyaret eder. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır. Paris Turumuza katılan misafirlerimizin Eyfel Kulesinin önemini bilip o şekilde gitmelerini umarız. 
Tüm Paris turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73