06.03.2018 Salı |

EL NİDO NEREDE ?

Güneydoğu Asya’nın en çekici adası şüphesiz Palawan’dır, Güney Çin Denizinde yer alan ada 1700’den fazla adadan oluşmaktadır. Filipinlere yapılan turistik sebebi ziyaretlerin genellikle asıl nedeni olan bu ada, dünya genelinde yapılan turizm destinasyonları anketlerinde hep ‘’dünyanın en güzel adası’’ yakıştırması ile birinci sırada yer alıyor. 7017 adasıyla birbirinden güzel seyahat seçenekleri sunup, rotalar oluşturan Filipinler’de, gideceğimiz yere karar vermekte biraz güçleşiyor haliyle. Egzotik Tatil seyahat gurmeleri olarak bu kararsızlığı ortadan kaldıracak bir yer biliyoruz. : ‘’El Nido.’’  Eminiz, Son kararımız.

Palawan adasının kuzey doğu ucunda yer alan bu kuytu sahil kasabası Bacuit Körfezine yayılmış 45 muhteşem adayı barındırıyor. Bu adaların çoğunda yerleşim bulunmuyor çünkü oldukça iyi korunuyor. Öyle ki bazı adalarda ayakbastı ücreti alıyorlar. Dünyanın en prestijli turizm yayıncıları olan National Geographic Traveler, Conde Nast Traveler, CNN vb. seyahat uzmanları El Nido’yu; ‘’En iyi plajlara sahip’’ destinasyon olarak belirliyorlar. Fenomen birçok gezgin tarafından da yeryüzünde en beğenilen yerler arasında gösteriliyor El Nido.

Peki, El Nido’yu bu kadar özel kılan ve dünyada onca yerden ayrıksayan şey nedir? Burası sahip olduğu coğrafi zenginliklerle Doğa Ana’nın ustalık eserlerinden birisi: bilhassa rüzgâr, dalga ve yağmur gibi dış kuvvetlerin yaklaşık 250 milyon yıllık etkisiyle meydana gelmiş, dünyanın en özel bölgelerinden biri. Hal böyle olunca oradaki canlı türlerinin çeşitliliğini ve özgünlüğünü de hayal etmek zor değil. Bacuit Bay olarak da adlandırılan bölge aynı zamanda Marine Park olarak koruma altına alınmış. Çevrede bulunan adaların bazıları ise özel mülk ve bu adaların bazılarında yerleşim bile yokken bazılarında da son derece lüks resortlar bulunuyor.

El Nido’ da birbirinden farklı ada turları var A,B,C,D,E olarak kategorize edilmiştir. Her birinde farklı aktiviteler ve rotalar var. Yalnızca bazı acentalarda E turu bulunuyor. Mesela A turunda; Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu İsland, 7 Commando Kumsalı gibi bölgeler varken B turunda ise; Snake İsland, Pinagbuyutan İsland, Entalula Sahili, Cudugnon Mağarası gibi yerler ziyaret ediliyor. Her tura bir gün ayıramam diyenler içinse; tekne kiralanılıp, iki turun birden birleştirilebildiği kişiye özel programlarda yapılabiliyor. Tabi biraz maliyet farkı ortaya çıkıyor iş böyle olunca, ama inanın buna fazlasıyla değiyor. Genel olarak bu turların her birinde farklı adalar, lagünler, rengârenk mercan resifleri, eşsiz koylar, kumsallar, karstik mağaralar, dalış ve şnorkel lokasyonlarını görme imkânı buluyorsunuz. Araya sıkıştıralım, turlara çıkarken yanınıza sandaletinizi, şnorkelinizi, paletlerinizi, su altı kameralarını almayı sakın unutmayın. Adalarda zengin bitki örtüsü ve hayvan popülasyonu da cabası neredeyse birçok yerininde koruma altında olduğunu da hatırlatalım. Aktivitelerle dolu bir tatil rotası olan El Nido’dan kesinlikle dönmek istemeyeceksiniz ve bir gidenin muhakkak bir kez daha gitmenin bir yolunu bulduğu nadir dünyalıklardan… 

Nasıl mı gideceğiz El Nido’ya? Öncelikle buralara ulaşmanın çok kolay olmadığını belirtelim. Belki de bu yüzden bu zamana kadar böylesi korunaklı kalmayı başarabildi. Fazlaca da turist akınına uğramamış ama şimdilerde ünü giderek artıyor. Filipinlerin gözbebeği El Nido hak ettiği ilgiyi fazlasıyla görmeye başladı. En çok rağbet gören yol Palawan Adasının ana havalimanı Puerto Princesa havalimanıdır. Bu havalimanına her yerden uçak bulabilirsiniz. Oradan da yaklaşık 6 -7 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. İkinci alternatifinizse Başkent Manila’dan kalkan ve şehrin yakınında olan küçük havalimanına inen uçakları tercih edilebilirsiniz ama böylesi yüzde elli daha külfetli olacaktır. Üçüncü ve en sıra dışı, en ekonomik alternatifiniz de Manila’dan Coron adasına gelip, buradan kalkan teknelerle El Nido’ya ulaşmaktır. Biraz maceralı gibi görünse de göreceğiniz manzara yaptığınız yolculuğun yorgunluğunu unutturmaya yetecek cinsten.

Eee ne yiyeceğiz? Sorusu dünyanın her yerinde sorundur ama El Nido’ da böyle bir problem yaşamazsınız. Dünya mutfağının seçkin menüleriyle hizmet veren restoranları, Deniz Mahsülleri olarak çok zengin mutfakları, Vietnam Mutfağı ve Onu yemem bunu yememciler için Yunanistan, İtalyan mutfağı… İnanın aç kalmanıza olanak yok. 

Filipinler komşuları Endonezya, Malezya, Vietnam, Tayland’a bakaraktan saklı kalmış ve doğal zenginlikleri diğer bölge ülkelerine göre daha korunaklı kalmış yerlerden. Haliyle burada keşfedilmeyi bekleyen birçok şey var. Şimdilerde ise oldukça revaçta bir ülke öyle ki dünyanın gözü üstünde diyebiliriz. Planlarınızı daha fazla ertelemeyin çünkü on yıllar içinde burası da turist akınına uğrayacak bizden söylemesi… 
Tamam, biz şimdi konum atıyoruz size… El Nido’ da görüşmek üzere
                11°111°12'38.2"N 119°27'46.9"E 
                      11.210613, 119.463030 

@EgzotikTatil 
 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73