19.04.2017 Çarşamba |

Dünya’nın en renkli ülkesi : Brezilya

Amazon ormanları, Ipanema ve Copacabana plajları, sambası, futbolu ile Brezilya geniş coğrafyası, zengin etnik kültürü ile dünyanın en renkli ülkelerinden biridir.

Resmi dili Portekizce olan ülkenin % 83 lük kısmı hristiyan’dır.

İklim olarak ülkenin geneline tropikal iklim hakimdir ancak buna ek olarak 5 farklı iklim kuşağı da vardır.

Göçler ile birlikte Brezilya’ya her etnik grup beslenme alışkanlıkları ve mutfaklarını ülkeye taşıdıktan sonra ulusal bir Brezilya mutfağından bahsetmek zordur. Ülkenin genelinde en bilinen yemeği salçalı domuz + sığır eti ve barbunya ile pişirilen yanında garnitür olarak pirinç ve lahana gibi yiyecekler ile servis edilen “ feijoada” dır. Deniz ürünleri olarak mutfaklarında yengeç, istakoz, karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişirebilmektedirler. Brezilya’nın yerel içkisi şeker kamışından çıkarılan alkolün damıtılması ile hazırlanan “ Cachaça” dır. Sek olarak tüketildiği gibi “Batida” adını verdikleri ananas, hindistan cevizi vb. meyve suları ve buz ile karıştırılarak ta içilebilmektedir.

Brezilya festivallerinin en önemlisi tartışmasız Rio Karnavalı’dır. Her yıl Şubat ayına rastlayan ve 4 gün boyunca süren sınırsız eğlence etkinliğidir. Diğer önemli kültürel etkinliği ise Sao Paula Moda haftasıdır. Her yıl Temmuz ayında Rio de Janerio ve Sao Paula’da düzenlenen Anima Mundi ve Uluslararası Brezilya Animasyon Festivali , Ekim ayında Rio de Janerio’ da düzenlenen Festival do Rio, Sao Paula Film Festivali Brezilya’nın 3 önemli film festivallerindendir. Diğer önemli etkinlikler arasında Gramado Sinema Festivali , Brezilya Bira Festivali, Karma yarış günü, Bahian Karnavalı, Modern sanat haftası sayılabilir.

Sevdiklerinize ve kendinize hediye olarak Brezilya’dan Havainas parmak arası terlikler, yöresel güveç ve çömlekler, Brezilya kahvesi, yerel içkisi Cachaça getirebilirisiniz.

TC Vatandaşları ülkeyi ziyaretlerinde yıl içerisinde 90 gün kalış süresini geçmemek koşulu ile vizeden muaftır.

Seyahatinizi Rio Karnaval dönemine denk getirmeniz sizlere dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız bir eğlence imkanı sunacaktır.

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73