13.02.2018 Salı |

Dünya Gece Hayatının Başkentleri

New York 

Genel geçer bir altın kural ile başlayalım o zaman yazımıza.. Gece hayatına başlamadan önce biraz bulunduğunuz yerin havasını teneffüs etmek, şehrin çok sesliliğini dinlemek, genel akışı, insan sirkülasyonunu biraz olsun izlemek ve hepsinden önemlisi sakin olmakta fayda var çünkü geri kalan her şey için fazlasıyla zamanınız olacak. Çıkmadan evvel de aynaya son bir kez bakmanızda fayda var.!
Amerika’nın en hızlı kenti olan New York günün her saati çok hareketli ve eğlence bakımından çok zengin. Ne istediğinizi üç aşağı beş yukarı biliyorsanız şayet şehir sizi istediğiniz yere götürüyor, kendinizi biraz serbest bırakın. Burada ki gece hayatı Avrupa gecelerinden biraz farklı, başka bir kültürün içindesiniz ve haliyle eğlence anlayışı da başka. Sokak hareketlilikleri ve çoşkusu belli bir saate kadar, eğlenmeye diye çıkıp, sona kalıp, dona kalmamakta yarar var, dikkatli olun. 
Asıl eğlence için genellikle kapalı mekanlar tercih ediliyor. Mekanların çoğu otellerin teraslarında bulunuyor yani duyumlarımıza göre trendler şimdilik bu yönde. Çünkü hitler,trendler, konseptler, mekanlar, adresler çok hızlı değişiyor burada. Eğlence anlayışları da beslenme alışkanlıkları gibi fast food diyebiliriz. Eğlence denizine bir anda atlayıp şoklanmayın, paçalarınızı sıyırıp, akşamüstü canlı müzik jazz barları ve komedi kulüplerinde biraz gezinip, eğlenmek hem sizin için farklılık olur hem de iyi bir başlangıç olup, sizi geceye hazırlar. Yeni dünyanın kanı en hızlı akan, uykusuzluktan ve eğlenceden delirmiş bir kent New York; Manhattan’daki gece kulüplerinden Brooklyn’deki underground partilere… kısacası yerden göğe kadar eğlence.


Bangkok 

Bangkok, dünyanın en çok turist çeken yerlerinden birisi. Neyse ki hiçbir şartta yalnız değilsiniz, yetmişiki milletten insanlar yılın her dönemi oraya akın ediyor. Vizesiz seyahat edilebiliyor olması, Tayland’ın bakir, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri, kültürel çeşitlilikleri ve asıl konumuz olan dipsiz gece hayatı burayı cazibe merkezi haline getirmeye yetiyor da artıyor bile. Asyalılığın bize vermiş olduğu yetkiye dayanarak kartları açık oynayalım ve birkaç tüyo ile başlayalım.
Şunu ilkin hatırlatmakta fayda var; Bangkok geceleri ve eğlenceleri sadece seks turizmine yönelik değildir, bu tamamen sizin ne istediğinize ve aradığınıza bağlıdır. Bu olay dünyanın her yerinde böyledir. Belli başlı bölgelerle sınırlı olmak koşulu ile, şüphesiz Tayland’da da öyle; ancak fazlasıyla rahatlar. Sizlere köşe bucak mekan tarif edip, konum atmayacağım zira günümüz artan teknolojisinde adres sormaya ne hacet, kime sorsanız gösterirler. Tabi arayışınız bu yönde ise… Eğlence alternatifi ve çeşitliliği göz önünde bulundurulup, diğer gece hayatını sırtlayan şehirlerle kıyaslandığında onların süpermarket, Bangkok’un ise Avm olduğunu anlayacaksınız. Bu benzetmenin fazlasıyla iddialı olduğunun farkındayım ama sizler de henüz Bangkok’un ve sınırlarının farkında değilsiniz. 
Bangkok – Phuket – Pattaya geceleri olsa olsa eğlence şeytan üçgeni olur dikkatli olun o çılgın geceler yutmasın sizi.

 

Rio De Janeiro

Rio der demez aklımıza dünyanın en renkli karnavallarından birisi gelir şüphesiz. Başka bir şey pek canlanmaz ilkin, ama aslında aralıksız devam eden efsanevi gece hayatıyla bilinir Rio De Janerio. Kendinizi bir eğlence otomasyonunun içinde bulacaksınız, bir yerinden sizi yakalayan ambians çarkında çevirip duracak sizi. Rio da gece hayatı demek sabahlara kadar samba kulüplerinde dans ederek sabaha varmak ve hız kesmeden kendimizi beach partilerine atmaktır biraz. Şehrin gayzer gibi eğlence saçan iki ana merkezi Copacabana ve İpanemadır. Rio da eğlence, çok geniş alanlara yayılmıştır sokaklar, caddeler, disko- barlar, dans kulüpleri, sahiller kısacası her yerde macera tam gaz devam eder. Sizlere de tavsiyem tek iç mekânda tıkılıp kalmamanız yönünde. Rio’da mekan mekan gezmeyeceksiniz de nerede gezeceksiniz sanki.? Gece hayatı çok renkli ve hareketlidir siz sadece ritime uyun, bir süre sonra kendinizi dans ederken bulacaksınız. Gidene geldiği yeri unutturacak kadar kendine bağlayan bir şehir Rio De Janeiro. Hazır gitmişken, Mart ayında Karnavala denk getirin bari ömrünüz uzasın. Milyonlarca insanın gitmek için hayalini kurduğu bu harmoniye altı ay önceden rezervasyon şart. Kapıda kalmayın, plajda yatmayı sorun etmiyorsanız şayet.

 

Barcelona 

Avrupai gece hayatından hemen hemen hiçbir farkı yok diyebiliriz Barcelona gecelerinin. En trend mekanlarıyla, lounge’larıyla Avrupa’yı aratmayacak niteliktedir. Her köşe başında başka bir konseptle karşınıza çıkar burada gece hayatı ve siz ruhunuzu en çok çekeni tercih edersiniz. Herhalde gittiğiniz yer her neresi olursa olsun ilkin yerel tatlardan ve içkilerden başlayın, yeni deneyimler edinin dememizi beklemiyorsunuz. Bu zaten asli göreviniz. Barcelona gece hayatının lokomotifi özgün barları, gece kulüpleri, diskotekleri, avangard mekanları belirli bir bölgede, bir arada bulunmaz. Buna çok alışık olduğunuz için şimdiden uyaralım sizleri ki barlar sokağı aramayın Barcelona’da, çünkü yok. Ancak en bilindik mekanların bir kısmı Eixample bölgesinde bir kısmı El Born ve Port Olimpik bölgelerinde toplanmıştır. Canlı müzik performansları da beklentilerinizin kesinlikle ötesinde olacak. Sadece yerel sanatçılar değil haliyle, dünyaca ünlü birçok müzik grubunun Barcelona gecelerinde sık sık konser verdiğini biliyor muydunuz ? peki ya müzik festivallerini ? İlk söyleyeceğimiz şeyi son da söylememizin bir sebebi var, unutmayın diye: burada gece hayatı geç başlar ve geç biter. Son olarak sizi görünür kılan imajınızdır ve tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, sizi de her deliğe rahatlıkla sokar. 


Amsterdam 

Dünyada özgürlükler şehri olarak biliyor Amsterdam ve herkesin bulunduğu yerden kaçış noktasıdır, şehrin böyle bir enerjisi var; gelen turistlere göre tasarlanmış gibidir. Amsterdam gece hayatının 3 ana bileşeni Leidseplein, Rembrandtplein, ve hepinizin tek bildiği Red Light Distric. Bu merkezlerin ortak özellikleri ulaşımın rahat olması, yeme – içme mekanları vb. aradığınız şeyleri bir arada bulundurma olanağı diyebiliriz. Hazır aradığınız şeyler demişken Red Light Distric’in diğer iki bölgeden çok daha uçuk ve sınırsız olanaklar sağladığını; Coffe Shoplar’ın, Genel Evlerin orada bulunduğunu belirletelim. Ve burası Amsterdam’ın en güvenli bölgesidir. Size sadece biraz dikkatli olmanızı, bilmediğiniz şeyleri yememeniz, içmemenizi öneriyorum felekten bir gece çalacağım derken soluğu hastanede almayın. Her yerde karşınıza çılgın partiler, kitleye özel organizasyonlar çıkacak vaktiniz kısıtlıysa hepsinde biraz vakit geçirin derim. Ama hiçbir zaman otokontrolünüzü kaybetmeyin sağlam kafa, sağlam vücutta kalsın lütfen. Enerjinizi tasarruflu kullanın yoksa yüklü fatura ödetirler. Bana bir şey olmaz, bunlar ne ki diyenler elbette olacaktır. Clup Paradise diyorum başka da bir şey demiyorum.

 

İbiza 

Dünyada marka şehirlerinden birisi olan İbiza’yı İbiza yapan Nisan’da başlayıp Eylül sonuna kadar aralıksız devam eden çılgın partileridir. Gece burada geç başlar sizlere tavsiyem aceleci olmayın, turist gibi takılmayın, gerçi her halinizden belli olacak yabancılığınız ama acemilik başka birşey. Mekan mekan gezin dolaşın diyemeyeceğim bu sefer çünkü İbiza’da böyle bir olanağınız yok ve buna ihtiyacınız da yok. Mekanların hemen hemen hepsinde VİP bölümleri hariç oturulacak yer yoktur ki zaten oturmaya da gelmediniz değil mi ? İlle de VİP takılmak istiyorum diyorsanız önceden rezervasyon yaptırın şayet son dakika böyle bir talebiniz olursa çok yüksek fiyat çıkarırlar şapkadan tavşanları kaçırırsınız maazallah bizden söylemesi. Organizasyonlar için sıra beklemek istemiyorsanız yinelemekte fayda var erken rezervasyon hayat kurtarır. Kulüplerde de garson aramayın içkinizi self servis iç barlardan kendiniz alıyorsunuz. Ve mekanlar devasa büyüklükte olduğu için içeri de birbirinden farklı stilde salonlar mevcut buralarda cirit atabilirsiniz. Kendinize hiçbir şeyi yük etmeyin telefon, pasaport götürmeyin demedi demeyin gece yarısından sonra gidin ve İbiza’nın rengi olan beyazları takın takıştırın. Sabah’a karşı beachlerin yolunu tutup, gün doğuşuna tanık olun.

Kiev 

Ukrayna geceleri ülkemizde olduğu kadar dünyada da oldukça ünlüdür. Neyse ki vizesiz serbestisi Kiev hikayelerinin sayısını oldukça artırdı. Ülkede size en cazip gelecek şeyi hemen söylüyorum oldukça hesaplı ve ucuz. Tek tek fiyat vermeyeceğim ama şunu söyleyebilirim bize göre bedavadan biraz pahalı diyebilirim. Şimdi size bir iyi bir de kötü haberim var. Adettendir, önce iyiyi söylüyeyim dünyanın en güzel kadınları burada emin olabilirsiniz. Kötü haberse malum her yerde bizimkileri görebilirsiniz. Dikkatli olmanızda fayda var herkese çok güvenmeyin, legal sınırlar içinde takılmaya özen gösterin. Gerisi gelecektir zaten


Berlin 

Sizlere biraz garip göründüğünün farkındayım henüz gitmeyenler için özellikle Berlin çoğu insana göre kültür, sanat ve Eğlence başkentidir. Partilemek için bu kadar çok kategoride başka olanak sunan yer sanırım yok. Yeni dünyanın tüm tabularını yıkıp, eğlence trendlerini Berlin belirliyor dersek yeridir. Klişelere asla tahammülü olmayan Berlin Gece hayatı kural tanımaz eğlence anlayışı ile benzersiz deneyimler sunuyor. Dünyaca ünlü yıldızların da dağıtmak için yegane adresleri de burada. Avrupa’daki hiçbir yere benzemiyor Berlin ve kesinlikle herkese göre olmadığını belirtelim. Berlin geceleri gezmeyle kaç günde biter bilmiyorum ama anlatmayla da bitecek gibi değil. Zaten sona koymamın sebebi gizemi artırmak, merak uyandırmak ve size ev ödevi olarak vermek istedim Berlin Gece hayatı kesinlikle ve kesinlikle bu deneyim size çok şey katacak..

@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73