13.10.2016 Perşembe |

Deniz ve Macera Tutkunlarına Tanzanya

Büyük ve ekolojik doğa parklarının ev sahibi Tanzanya. Vahşi yaşamın en bol olduğu Hint Okyanusu kıyısında bir Afrika ülkesi.

Tanzanya’nın başkenti Dodoma’dır, en büyük ve kalabalık şehri ise Darrüsselam’dır. Serengi ovası ve Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya yakın Arusha ülkenin en büyük 2. şehridir.
  Tanzanya’da gezilecek yerler olarak liste başında kristal kumsalları ve turkuaz denizi ile Zanzibar gelir ve Zanzibar’a sadece 30 dakikalık uçuş ile ulaşılabilen Pemba Adası. Safari yapabileceğiniz Serengeti Milli Parkı, vahşi yaşamı yakından inceleyebileceğiniz Ngorongoro Koruma Alanı, Afrika kültürüne tanık olacağınız Arusha, safari ve alışveriş imkanları ile Darrüselam, safari yapabileceğiniz flamingoları yakından izleyebileceğiniz kamp imkanı sunan Manyara Gölü ve Doğal Parkı Tanzanya turunda görülecek yerlerdendir.
Bilinen en eski insan yerleşmeleri Tanzanya’da bulunmuştur. ”İnsanlığın Beşiği” olarak adlandırılan Olduvai boğazı bu anlamda birçok turisti bölgeye çekmektedir.

Tanzanya’nın resmi dili Shawili’dir.

Tanzanya dini : Tanzanya’daki nüfusun üçte biri Müsliman veya Hristiyandır, geriye kalan kısım ise yerel dinlere mensuptur.

Tanzanya iklimi : Tropik iklimi olan Tanzanya’ya Haziran ayından Ekime kadar gidilebilir. Mart-Nisan ve Mayıs ayları bölgede yağışlı olarak geçer.

Tanzanya’da 100 farklı etnik grup birarada yaşamaktadır ve halkı son derece barışçıl, sıcakkanlıdır. Tokalaşmaya büyük önem verirler, turist olarak gittiğiniz bölgede size uzatılan eli mutlaka sıkmanız gerekmektedir.

Tanzanya mutfağı Arap ve Hint mutfaklarından esintiler taşımakta olup, baharatı bol bol kullanırlar. Tanzanya mutfağında mısır çok sık kullanılmaktadır. Mısır unundan yapılan ugali adını verdikleri lapa çok meşhur olup, kahvaltıda tropikal meyve ikramları boldur. Kırmızı et, balık ve tavuğu sıkça kullanırlar. Hindistan cevizine bulanmış balık, Hindistan cevizi sütünde ahtapot, soslu kalamar, istakoz ve karides deniz ürünlerinde en çok kullanılanlardır.

Tanzanya’nın en önemli festivali “ Sauti za Busara” Zanzibar’da Şubat ayında kutlanan müzik festivalidir.Yine Zanzibar’da Haziran ayında kutlanan “ Zanzibar International Film Festival’da bölgeye çok turist çeken 2. büyük festivalidir.

Tanzanyada alışveriş : Ülkenin hemen hemen her yerinde rastlayacağınız hediyelik eşya dükkanlarından kendinize ve sevdiklerinize hatıra olarak yöresel kıyafetler, tahtadan oyma heykeller, filler, ülkeye özgü aksesuarlar , Tanzanya kahvesi alabilirsiniz.

Tanzanya vizesi : Umuma mahsus ( Bordo ) pasaport sahipleri vizeye tabidir. Yeşil + Gri ve Siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Tanzanya Turları için tıklayınız

@egzotiktatil 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73