06.09.2012 Perşembe |

Büyülü Tepe Akropolis ve Atina Turu

Atina Akropolis'i doğal bir yükselti üzerinde bulunan ve geçmişi tarihöncesi dönemlere uzanan önemli bir yerleşimdir.

Atina Akropolis'i doğal bir yükselti üzerinde bulunan ve geçmişi tarih öncesi dönemlere uzanan önemli bir yerleşimdir.

Günümüzde Akropol'de bulunan eşsiz yapılar ise M.Ö 5.yy'da Pers Savaşı'ndan sonra Perikles'in Başlattığı imar faaliyetleri ile gerçekleşir.Akropolis, heykeltraş Phidias'ın yönetiminde Iktinos, Mnesikles ve Kallikrates gibi ustaların elinden çıkma yapılarla yeniden inşa edilir.Bu yapıların en ihtişamlısı ise Athena Parthenon Tapınağı'dır.

Parthenon Tapınağı 6 yıl süren bir çalışma sonucunda tamamlanmış, Athena adına yapılmış en büyük Dor tapınağıdır.Tapınağın mimarları Iktinos ve Kallikrates'tir. Tapınağın heykelleri ise heykeltraş Phidias'a atfedilmektedir.Parthenon Tapınağı Klasik Dönem'le gelen tüm yeniliklerin bir göstergesi niteliğini taşımakla birlikte birçok farklılığı, bünyesinde uyumlu bir şekilde barındırmasıyla da mimari bir şaheser niteliğindedir.

Akropolisteki bir diğer yapı ise Erectheion'dur. İsmini mitolojik Antik Yunan Kralı Erechteus'tan alan yapının dış cephesini(güney), karyatidler yani kadın şeklindeki sütunlar süslemektedir.
Bir diğer yapı ise Atina Nike Tapınağı'dır. Akropolis'teki İon düzeninde inşa edilmiş en eski tapınaktır. Yazar Pausanias, burada Nike'nin ahşap bir kült heykeli bulunduğunu söylemektedir; fakat bilimsel olarak böyle bir buluntu mevcut değildir.

Akropolis'in girişinde ise anıtsal kapı yapısı Propyleion vardır. Bu yapı tanrılar dünyası ile insanlar dünyası arasındaki geçiş kapısı niteliğini taşımaktadır. Savunma amacıyla yapılmamıştır.
 
Atina Akropolis'i, UNESCO Dünya Kültür Mirası Lisetesi'ne 1986 yılında alınmıştır. Günümüzde hala restorasyon çalışmaları devam etmektedir ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu tarihi dokuyu görmenizi,keşfetmenizi,tadını çıkarmanızı görsel ve zihinsel hafızanıza bir ziyafet çekmenizi tavsiye ederim :) Atina turları, Atina tatiliniz, Atina hava durumu, Atina otelleri konusunda acentemizi her zaman arayabilirsiniz.  Tüm Yunanistan turlarını listele >

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73