11.10.2012 Perşembe |

Budapeşte Turu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Budapeşte, Tuna Nehri kıyısında bulunan Buda, Obuda ve Peşte şehirlerinin birleşmesi sonucu 1873 yılında kurulmuştur. Aynı bölgede daha önceden Romalılara ait Aquincum kenti bulunuyordu.

Macar kültürünün her geçen gün artan etkisine rağmen bölgede Alman ve Slavların etkisi de hissedilmektedir. 1541 Yılında 145 yıl sürecek olan Osmanlı egemenliği Buda ve Peşte kentlerinde hissedilmiştir. Sonraki yıllarda ise bölge Avusturya - Macaristan imparatorluğunun Viyanadan sonraki en önemli merkezi halini almıştır.
Tuna Nehrinin batı kıyısında yeralan Buda'da sokaklar ortaçağ dönemindeki havasını korumaktadır. Budapeşte turuna katılanlar kente hakim bir bölgede yeralan Buda Kalesini ve çevresindeki tarihi alanları görebilecekler. Yine İngiliz Parlamentosundan esinlenerek yapılan gotik tarzdaki Macaristan Parlamento binası ise Peşte tarafında yeralmaktadır. Budapeşte bu güzel ve özgün yapısını şehrin ortasından geçen Tuna Nehri'ne borçlu. 1849 yılında yapılarak hizmete giren Zincirli Köprü Tuna Nehri üzerinde ve Budapeşte Turunda görülebilecek en güzel köprüdür. Budapeşte turu katılanlar için eşsiz mimari ve tarihi yapılarla dolu. Opera Binası, Aziz Istvan Bazilikası, Güzel Sanatlar Müzesi ve Kahramanlar Meydanı Budapeşte Turunda görülebilecek en önemli alanlar arasında. Macaristanın Başkenti Budapeşte özellikle görkemli hamamlarıyla anılmaya devam ediliyor. Günümüzde ise Budapeşte'de Gül Baba Türbesi ve diğer bir iki örnek dışında Osmanlı eseri bulunmuyor.Budapeşte turuna gitmeden önce Budapeşte otelleri, Budapeşte uçakları, Badapeşte turları ile alakalı her konuda size yardımcı olabiliriz. 
Tüm Budapeşte turlarını listele >
 Budapeşte Hakkında Kısa Kısa...
Budapeşte Nerededir? Budapeşte Orta Avrupanın en önemli şehirlerinden ve Macaristanın Başkentidir.
Budapeşte Ne zaman Kuruldu? Tuna Nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte kentlerinin birleşmesiyle 1873 yılında kurulmuştur.
Budapeştede Osmanlı Eserleri var mı? 145 yıl bölgede hüküm süren Osmanlı İmparatorluğundan günümüze sadece Gül Baba türbesi ve bir-iki eser kalmıştır.

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73