04.05.2016 Çarşamba |

Berlin’de Mutlak Görülmesi Gereken Yerler

20. Yüzyılın en önemli tarihi olayları Berlin sokaklarında geçmiştir. Eğer tarih tutkunuysanız Berlin’den daha iyi ziyaret edilecek bir şehir yoktur.
 

 1. Dünya savaşından 2. Dünya savaşına ve sonrasında olan Soğuk Savaşa kadar Berlin alışılmışın dışında birçok anı biriktirmiştir bizim için. Bütün sokaklarda ve köşelerde tarihle karşılaşmanız olası ve 170 tane müze olan bir şehirde nereden başlayacağınızı bilmekte zor. Bu yüzden sizinle Berlin’li rehberlerimizden gelen bazı ipuçlarını paylaşmak isteriz. 

The Reichstag

Alman Parlamento binası, 1894 Yılından bu güne kadar tarihin önemli anlarına tanıklık etti. Hitler güçlendikten kısa bir süre sonra Reichstag’da yangın çıktı ve bu demokrasiden diktatörlüğe geçmek için bir sebep olarak gösterildi. 2. Dünya savaşının bitiminden sonra, Norman Foster tarafından çarpıcı bir kubbe ile Berlin Duvarının yanında 90’larda tekrar Alman Parlamentosu haline geldi. Harika bir akustiği, sergi alanı ve girişi olan bu yapı içinde bir tur atabilirsiniz fakat bunun için gitmeden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Özellikle yaz akşamında bir gün batımını Parlamento binasından izlemenizi tavsiye ederiz.

Neues Müzesi ve Pergamon (Bergama) Müzesi

Antik tarih severler için bu 2 müze kesinlikle kaçırılmaması gereken müzelerdir. Neues Müzesi 2. Dünya savaşında bombalanmış ve Berlin duvarı çekildiğinde Doğu Almanya tarafında kalmıştır bu sebeple 1989 yılına kadar herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Berlin duvarı yıkılınca müzenin onarılması tekrar gündeme gelmiş ve 2009’da tekrar kapılarını açmıştır. Müzede antik Mısır zamanı eserlerini görebileceksiniz. Pegamon yani Bergama müzesi de ülkemizde bulunan Bergama ve Milet bölgesinden çıkan eserlerden oluşmaktadır. Gitmişken bu eserleri görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Terör Topoğrafyası Sergisi

Bu sergi bütün Berlin’de kurulur, Nazi ordularının kurulması, gestapo subayları ve Hitler’in iktidara yükselişi, zulmün ilerlemesi, savaş, rejimin çöküşü sonrasında bölünme ve Nazi izlerinin silinmesine doğru bir yol izler. Yoğun ve sergiye bol zaman ayırmanızı tavsiye ederiz, uyarmadan geçmemeliyiz, bazı fotoğraflar rahatsız edici olabilir.

Otto Weidt’in Atölyesi

Schindler'in Listesi Filmini gördüyseniz, filmdeki gibi Yahudileri Nazi rejiminden kurtaran bir fabrika sahibinin cidden yaşadığını bilmek sizi sevindirecektir. Otto Weidt’in bir fırça fabrikası vardı ve Yahudi olmayan bu Alman, yakılmaktan birçok Yahudi’yi kurtardı. Hatta kendi evinde de bir çok riski göze alıp bir Yahudi aile saklamıştır. Otto Yahudiler için güvenli ev, yemek, kağıt, ilaç ve birçok gerekli malzeme sağladı. Yahudi ailesini sakladığı yer de dahil Atölyesini gezmeye gidebilirsiniz. Ayrıca yan tarafta bu şekilde birçok yahudiyi kurtaran isimsiz kahramanlar adlı belgeseli de izlemenizi tavsiye ederiz.

Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı

2711 gri beton blok, her biri farklı yükseklikte ve açıyla, Peter Eisenmann tarafından yapılmış Berlin’in mimari sanat harikalarından biridir. Anıt aynı zamanda soykırımın başından sonuna kadar bir bilgi merkezidir. Pazartesileri kapalıdır.

Berlin Duvarı Anıtı

Berlin Duvarı eski bir ölüm şeridi… Bütün Berlin’i ikiye böler, gözetleme kuleleri ve duvarın ayrıntılarını görebilirsiniz. Nordbanhhof tren istasyonundaki sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Berlin Turlarımız için Tıklayınız.  

@egzotiktatil

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73