08.09.2017 Cuma |

Belgrad'a Gitmek için 4 Sebep

Avrupa'nın en iyi korunan sırlarından biri olan Belgrad, her maceraperest gezginin radarında olmalıdır. Komünizmin küllerinden kentsel cazibesiyle önde gelen kültürel bir Avrupa kenti olarak ortaya çıktı Belgrad. İşte bu yüzden, Sırbistan'ın başkenti görülecek yerler listenizde mutlaka olmalıdır.
 

Tarihi : Roma İmparatorluğu'nun istilası sırasında inşa edilen etkileyici 1. yüzyıl surları Kalemegdan kalesi Daunbe ve Sava nehirlerinin buluştuğu yarımadanın ucunda yer alır ve Ortaçağ Avrupa'sında oldukça stratejik ve önemli bir askeri üs konumundadır. Bugün 53 hektarın üzerinde romantik yeşil alan ve eski Yugoslavya'nın askeri tarihinin tamamını gösteren bir müzeyle dünyanın en çekici serbest dolaşım parklarından biridir.

Festivalleri : Belgrad, çoğu uluslararası nitelikte yaklaşık 100 farklı festivale ev sahipliği yapıyor. En köklü festivaller arasında Belgrad Caz Festivali ve Belgrad'ın Bira Festivali yer alıyor.1971'de kurulan Belgrad Caz Festivali, uluslararası caz sahnesinde en çok beğeniyi toplayan Sırbistan'ın en eski müzik festivalidir.Festival, küresel cazın en iyi sanatçılarının başarısını sergilemesi ve Batı ile Doğu, Kuzey ve Güney'in buluşma noktası olarak hareket etmeyi amaçlıyor ve müzik sanatlarının geleceğini teşvik ediyor; cazın en popüler isimlerinden biri olan dünyanın dört bir yanından caz dünyasında artan bir yetenek yelpazesine sahiptir.Avrupa'nın en büyük yaz partilerinden biri olarak kabul edilen ve yılda 500.000'den fazla ziyaretçi ağırlayan Belgrad'ın Bira Festivali yüzlerce yerli ve yabancı birayı sergiliyor.

Gece Hayatı : Belgrad heyecan verici gece hayatıyla da ünlüdür . Savamala ve Dorcol'daki gece kulüpleri Belgrad'ın en yeni cazibe merkezi ve şehrin genç ve eğlenceli geçitleridir. Buradaki kulüp binası, süper kulüp kuşaklarının Batılı gezginleri için gerçeküstü bir deneyimdir.

Kültürü : Skadarlija Belgrad şehir merkezinde kentsel bir mahallede yer alan ve Belgrad'ın ana bohem çeyreği olarak kabul edilen bölümün bir parçası olan tarihi bir caddedir. Belgrad'ın bu güzel kesiminin asıl yerleşimcileri 1830'lu yıllarda Çingenelerdi. Alan, Ulusal Tiyatronun yakınlığı ve kült café'nin kapatılması nedeniyle 19. yüzyılın son yıllarında bohem karakterini kazanmaya başlamıştır; bu da yazarlar, şairler, aktörler ve ressamların gelişen topluluğunu yönetmiştir. O zamandan beri bu geniş Arnavut kaldırımlı ara sokak sanat eseri zanaatkârına, sanat galerilerine ve geleneksel Sırp mutfağı sunan restaurantlara ev sahipliği yapıyor.Eskiden şehrin limanı ve liman ticaret merkezi olarak ünlenmiş Savamala belki de Belgrad'ın en dinamik ve sanatsal bölgesi. 'Yaratıcı Bölge' olarak adlandırılan Savamala duvar resimleri, sokak sanatları, kulüpleri ve sanat galerileri ile yıllar içerisinde zenginleştirilmiştir.

Belgrad turlarımız için tıklayınız

@egzotiktatil

 

 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73