13.01.2017 Cuma |

Balkanlar Turu Gezilecek Yerler

Balkanlar turu gezilecek yerleri, tarihi, yakın ve ekonomik oluşu sebebi ile son yıllarda en çok tercih edilen seyahat rotaları arasında yerini almıştır.

Balkanlar turunda ilk durağımız Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır. Belgrad gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengindir. Şehrin en turistik bölgesi Kale Meydanı olup, Belgrad kalesi ve Kalemegdan parkı ile tura başlıyoruz.Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinen Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Avrupa ve Yugoslavya’da yetişmiş önemli ressamların eserlerinin sergilendiği Sırbistan Ulusal Müzesi, restoranların, kafelerin, tavernaların ve sanat galerinin olduğu şehrin bohem yaşamının tek adresi Skadarlija, Taş Meydan, 1835 te inşa edilen farklı mimarisi ile St.Mark’s Kilisesi, Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi binası, Nikola Spasiç’in evi, Knez Mihajlova Belgrad’da gezilecek yerlerdendir.

Balkanlar turunda 2.adresimiz tarihteki ilk yerini Roma İmparatorluğu hakimiyetinde alan Akdeniz’e kıyısı olan ( Bosna Hersek) Saraybosna’dır.  Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı ile turumuz başlıyor.  Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi, Hüsrev Bey Camii, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogu, 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camii, Sönmeyen Ateş Anıtı, Umut Tüneli, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yerini alan Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen Osmanlı mimarisinin şahaserlerinden biri olan Mostar Köprüsü, İnat Kuca Evi, denize kıyısı olan Neum şehri, Kravitse Şelaleri Saraybosna turunda gezilecek yerler arasındadır.Tertemiz bir nehir, yemyeşil bir tabiat ve zengin bir mutfak ile Balkanlar’da Osmanlı-Türk mirasına ev sahipliği yapan Trebinje’deyiz.  Tarihi Crkvina Tepesi’nde yer alan Saborna Crkva Kilisesi ve Hercegovačka Gračanica Manastırı, tarihi şehir merkezinde Osman Paşa Resubegoviç Cami, Meryem Ana Katedrali ve Arslanagic Köprüsü gezilecek yerlerdendir. 

Balkanlar turunda 3.adresimiz İşkodra’ya geçerken yol üzerinde görülmesi gereken dünyanın en genç devletlerinden Karadağ’a geçiyoruz.  Burada ilk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turistik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor: Stari Grad’da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağımız turda bu şirin beldeyi tanıma fırsatı buluyoruz. Ardından muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile Balkanlar’ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva.  Burada yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz.   Son durağımız, zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur’lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panaromik olarak görüp İşkodra’a devam ediyoruz.

Balkanlar turunda 4.adresimiz Arnavutluk’un başkenti Tiran’dır.  Tiran şehir turunda Ethem Bey Camii, Saat Kulesi,  İskender Bey Heykeli ve Meydanı,  Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Şehir turu bitimiyle kısa bir yolculuğun ardından, Kafasan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz.  Gümrük işlemlerimizi yaptırdıktan sonra Makedonya  Ohrid Gölü’ne doğru hareket ediyoruz.  Muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 1 saatlik yolculukla St. Naum’a varıyoruz.  Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesi, Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma anfi tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi Ohrid’de gezilecek yerler arasındadır.

Balkanlar turunda son durağımız Üsküp’tür.  Ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi,Türk Çarşısı,İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü ,Makedonya Meydanı, Osmanlı Köprüsü ve Davut Paşa Hamamı, Türk Çarşısı ve içerisinde yer alan günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılan 1550 tarihli Kurşumlu Han, 15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı, Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat ve İsa Bey Camiileri gezilecek yerlerdendir. Şuşka biberi, ustrumca yer fıstığı, çarıklar Üsküp’ten kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelerdendir.   Balkanlar Turları için tıklayınız
@egzotiktatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73