02.03.2018 Cuma |

Balayı Tatili İçin Nerelere Gidilir.?

Peki, Balayı Nedir? 
Kavram karmaşasına son.. Balayı nedir? Evlilik ayının ilk günleridir. İngilizce ve Fransızca’ da da bal ve ay kelimelerinin birleşmesiyle oluşur daha benzeri bir çok dilde de bu durum hâkim. Balayı kavramının ortaya çıkışı ile ilgili çeşitli rivayetler de hemen hemen aynı; tatlı yiyelim tatlı konuşalım ana temasından hareketle... Yeni evli çiftler için nasıl başlarsak hayat boyunca öyle devam eder diyerekten; hem evliliği deneyimleyip, test ettikleri, birbirlerini bu kurgu masalla hayatın gerçeklerine ve bir arada yaşama zorluğuna hazırladıkları; tüm bunları yaparken de birbirleri ağzına bir parmak bal çaldıkları ritüeldir. Ülkeden ülkeye balayı anlayışında kültürel farklılıklar olsa da yine de belirgin bir fark yok aralarında. Netekim Balayı dediğimiz şey dünyanın neresine giderseniz gidin pek değişmiyor. Hazır dünyanın neresine giderseniz gidin demişken Egzotik Tatil, Tatil Gurmeleri olarak sizler için dünyanın en seçkin balayı destinasyonlarını bu yazımızda bir araya getirdik..

Not: Adım adım Balayı Planı Formülü?
•    Balayı bütçenizi belirleyin
•    Balayı tatiline kaç gün ayırabileceğinizi kararlaştırın
•    Çiftler olarak gideceğiniz yere ve nasıl bir balayı tatili istediğinize kesinlikle birlikte karar verin
•    Gideceğiniz ülke, bölge, yerle ilgili fikir sahibi olmak için ufak bir ön araştırma
•    Tüm bu adımları tek seferde geçmek için Alo Egzotik Tatil :)  0212 570 70 73

Balayına Nereye Gidilir? 
Birbirinden eşsiz 12 popüler balayı destinasyonu belirledik sizler için. Hepsi de kendi içinde çok özel ve birbirinden farklı cennet mekânlar. Dünyada balayına gidebileceğiniz en güzel rotaların sıralı tam listesi…

ARUBA - KARAYİPLER
Karayip Denizi’nin güney kısmında, Venezuela sahillerinin 27 kilometre kuzeyinde bulunan bir ada ülkesi olan Aruba, geçmişte Hollanda Krallığı’na bağlı bir prenslik iken, 1986 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu tarihten itibaren yaptığı turizm atılımları ile dikkat çeken Aruba, ılıman bir tropikalliğe sahiptir. Karayipler’in yakıcı güneşine rağmen, ada üzerinde sürekli olarak doğu yönünde esen rüzgâr, bu bölgenin iklimini daha yumuşak hale getirmekte. Balayı sırasında scuba diving yapmak isteyen çiftler için zengin bir sualtı zenginliği sunan ada, aynı zamanda beyaz kumsalları ve kıyı sularının çok sığ olması ile ünlüdür. Özellikle Eagle Beach ve Baby Beach, adanın egzotik kumsalları içerisinde en ünlü olanlarıdır. Aruba’da balayı tatilini geçiren çiftler bir sonraki ziyaretlerinde ücretsiz bir gece konaklama hakkına da sahip oluyorlar. Burada her bir detay balayı çiftlerini memnun etmeye yönelik tasarlanmış. Hediyeler, ikramlar Aruba’da balayı geçirecek çiftlere sunulan şıklıklardan. Eski bir Hollanda kolonisi olan bu adaya gitmek için ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda veya Schengen vizeniz varsa vize almanıza gerek yok, bunlara sahip değilseniz vize almanız gerekiyor. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 18-29 saat arası değişebiliyor.

BAHAMALAR
Yaklaşık 700 kadar ada ile sayıları 2400’e kadar ulaşan çıplak kayalardan oluşan bir takımada ülkesi olan Bahamalar, mercan kayalıkları üzerine kurulu. Atlantik Okyanusu üzerine kurulu olan bu ülke, dünyanın her yerinden birçok çiftin balayı rüyalarını süsleyen en popüler yerlerden. Festivalleri, müziği, dansları ile balayını bir kültür şöleni haline getirmek isteyen çiftlere de hitap eden Bahamalar, tropik ile yarı-tropik iklimler arasında bir geçiş iklimi yaşar. Ayrıca, Bahama’nın doğası da endemik bitki türleri ve hayvan popülasyonu bakımından çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Balayı tatilini unutulmaz bir okyanus macerası halinde yaşamak isteyen çiftler için Bahamalar en ideal noktalardan birisidir. Sıcak okyanus suları ile yüzmek ya da çeşitli su sporları yapmak için ideal kumsallar da, Bahamaların popüler özelliklerinden. Bahamalar 8 aya kadar vize uygulamamaktadır ve uçuş süresi aktarmalı olarak 18 ila 26 saat arasında değişmektedir.

BALİ – ENDONEZYA 
Endonezya‘nın en popüler adası olan Bali‘nin sloganı ‘Bali Shanti Shanti Shanti’. Shanti, Sanskrit dilinde huzur ve barış anlamına geliyor. Barış ve huzurun üzerine güneş, şahane plajları olan deniz, kum, güneş üçlüsünü ekleyip bir de tüm bunların üzerine adanın kendine has kültürel zenginliğini eklenince balayı durağı olarak neden bu kadar cazip bir yer olduğu kolayca anlaşılıyor. Bali, Endonezya’nın en popüler adası ve en çok turist ağırlayan merkezidir. Batıda Java ve Lombok Adaları, Doğuda Sumbawa, Flores, Sumba ve Timor adaları ile komşudur. Başkent Denpasar adanın güneyinde yer alır. Ada mercan kayalıkları ile çevrilidir. Adanın güney kumsalları beyaz kumlarla örtülüyken, kuzeydekiler siyahtır. Hem deniz kum güneş hem de kültür tatilini bir arada yapmak isteyenler için Bali mükemmel bir seçim olacak. Sörfçülerin de uğrak noktalarından birisidir dahası birçok su sporu ve dalış aktiviteleri için de oldukça uygundur. Bali Tanrılar Adası olarak da biliniyor ve yerde kendini hissettiren bir mistisizm hâkim. Balayı tatilimizde biz yerimizde duramayız, gezeriz tozarız daha hareketli ve maceralı bir balayı istiyoruz diyenler için kesinlikle Bali diyoruz. Kesinlikle tekrar gitmek isteyeceğiniz nadir yerlerden olacağına eminiz. Bali’ de vize uygulaması yoktur 30 güne kadar ücretsizdir. Uluslararası havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ortalama uçuş süresi 15 saattir. 

KOH SAMUİ – TAYLAND 
Koh Samui, Güney Çin Denizi’ndeki Tayland Körfezinde Kra Isthmus’ un doğu kıyısında bulunur. Egzotik ada deyince akla ilk gelen yerler arasındadır Koh Samui. Cennet adası olarak da bilinen ada adanın her yerini kaplamış Hindistan cevizi ağaçlarından dolayı Coco İsland olarak da anılır. Samui adalar cenneti Tayland’ın en çok turist çeken adasıdır. Tropikal iklimi ve bakir doğasıyla bilhassa balayı çiftlerinin başlıca tercihleri arasında yer alır. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunması ise Tayland’ın balayı merkezi olarak seçilme nedenleri arasında geliyor. Tayland, dünyanın birçok yerine göre çok daha uygun bir yurtdışı balayı tatili yapma fırsatı veriyor. Bu da eğlenceye daha çok bütçe ayırmak anlamına geliyor diyebiliriz. Koh Samui ’ye gitmek için vize gerekmiyor ve aktarma yaptığınız noktaya göre uçuş süreleri 12 ila 15 saat arasında değişebiliyor.

EL NİDO – FİLİPİNLER 
Herkes tarafından bilinmeyen diğer bir söyleyişle henüz keşfedilmemiş adalardan birisidir El Nido istediğiniz zaman eğlenceye karışabilip istediğiniz zamansa sessizlik ve huzura gömülebildiğiniz bir yer. Filipinlerin göz bebeği olan El Nido; Karstik kireç kayalarıyla, üzerinize yapışan bembeyaz un gibi kumlarıyla, sizi kendisine çeken rengarenk resifleriyle, göz alıcı lagünleri ile, aniden karşınıza çıkan enteresan sahilleriyle Palawan Adası’nın kuzeyinde yer alan muhteşem bir şehir. Bu şehir ana ada olan Palawan Adasında yer alır ve aslında Palawan Adası yaklaşık 450 km uzunluğunda ve neredeyse 50 km genişliğinde bir adadır. Dünyanın sayılı seyahat dergileri tarafından birçok kez en güzel ada olarak seçilmiştir. Bu muhteşem adalara ulaşmak aslında öyle kolay değil. Zaten belki de bu yüzden buralar henüz çok fazla turist akınına uğramamış. O yüzden biran önce buralara gelmenin tam vakti. Buraya gelmenizin aslında 3 türlü alternatifi var ama en sık tercih edilen yol olan Palawan Adasının ana havalimanı Puerto Princesa havalimanı olacaktır. Bu havalimanına heryerden uçak bulabilirsiniz.

PHİ PHİ ADASI – TAYLAND 
Tayland genellikle balayı çiftleri için en renkli ve farklı seçeneklerden bir tanesidir. Şayet sizinde tercihiniz Tayland olacaksa Phi Phi Adası kadar sizi memnun edecek yer yok diyebiliriz. Phi Phi adası meşhur Phuket Adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısında yer alır. Krabi şehrine bağlıdır ve içinde bulunduğu takımadanın en büyük adasıdır ve nüfus hareketliliği de en fazla olan yerdir. Tayland’ın en gözde turistik lokasyonudur. Gece hayatının popüler olması sebebiyle de çok sık tercih edilir. Plajları ile meşhur Ko Phi Phi lee, Bida Nok, Bida Noi, Bamboo adası civarında gezip görebileceğiniz diğer adalardır.  Krabi şehrinden kalkan ya da Phuket’ ten kalkan botlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Phi Phi Adası konaklamada size birçok seçenek sunuyor bu adada bu anlamda yok yok diyebiliriz. Yine gezip görebileceğiniz yerlerin çokluğundan tutunda yapabileceğiniz ekstra aktivitelere de oldukça elverişli imkânlara sahip. Elverişli demişken iklimi de oldukça güzel ada genel olarak muson ikliminin etkisi altında, sıcaklıklar ise 17 – 37 derece arasındadır. Adaya en yakın havalimanı Kravi, Tranf ve Phuket’tedir. Hepsinin doğrudan yol ve deniz ulaşım bağlantısı mevcuttur. 

SANTORİNİ – YUNANİSTAN 
Gelelim komşu Yunanistan’a; Santorini Yunan adalarının gözbebeği, harika bir ada, hem bize yakın olması sebebiyle hem de dünya balayı turizminde hatırı bir sayılır yeri olduğu için oldukça önemli. Santorini sadece balayı için değil romantik bir evlilik teklifi yapmak isteyenler içinde oldukça revaçta bir yer. Türkiye’de Santaron adası olarak bilinen ada, Ege Denizi’nde Yunanistan’ının 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu. Çok uzun yıllar önce volkanik bir etkinlik sonucu oluşan ve kısa sürede bir kısmı çökerek bugünkü hilal şeklini almış. Kendine has mimarisi, eşsiz doğası ve manzarası, beyaz badanalı evleriyle ve ilginç yapılarıyla özgün bir havası var adanın. Nisan ayından Ekim ayına kadar ziyaret edebilirsiniz. Eğer hareketli bir ada hayatı görmek isterseniz Temmuz-Ağustos ayları Santorini için yüksek sezon dönemi. Bu dönemde yer bulmanız için önceden rezervasyon yaptırmak önemli. Sakin bir tatil düşünüyorsanız Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını öneririz. Yunan adalarını ziyaret için vize almak gerekli fakat Yunanistan seyahat etmek isteyenler için kolaylaştırılmış bir vize programı uyguluyor. Bu vize programı adalar için geçerli.  Ulaşım için iki alternatifiniz var. Birincisi deniz yolu (ki zaten bunu tavsiye ediyoruz, denize doyun), ikincisi ise İstanbul’dan Atina’ya oradan da ikinci bir uçak veya gemi yolculuğu ile. Unutmadan ilave edeyim direkt uçuş Mikanos adasında var. Bu adadan hızlı teknelerle Santorini ’ye geçebilirsiniz. Ülkeye giriş için vize gerekmemekte ve en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun bulunması gerekmekte.

ZANZİBAR – TANZANYA 
Zanzibar, her göreni büyüleyen, kendine hayran bırakan tropik bir ada. Asla uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya; turkuaz rengi eşsiz denizi, kar gibi bembeyaz kumsalları, adanın her yerini sarıp çevreleyen Hindistan cevizi ağaçları, zengin bitki örtüsü, endemik türleri ve sahip olduğu sosyo-kültürel çeşitliliklerle, tarihsel birikimi ile muadili adalara kıyasla yaşayabileceğiniz en farklı deneyimleri iç içe sunuyor.Klasikleşmiş balayı tatillerinin aksine farklı bir yolculuk isteyenler için iyi bir alternatif Zanzibar. Genellikle Nungwi kasabası ile balayı çiftlerinin vazgeçemediği bir durak çünkü Zanzibar’da gelgit’in en az hissedildiği yer olması. Tropikal bir adadan bekleyebileceğiniz her şeye fazlasıyla sahip Zanzibar’ın kuzey sahillerinde, Ay’ın çekim etkisiyle günde iki kez gerçekleşen med-cezir olayını en net görebileceğiniz noktalardan birisi Nungwi Beach. Hint Okyanusunda meydana gelen bu inanılmaz doğa olayını dünyanın başka hiçbir yerinde bu denli deneyimleme imkânınız olmayabilir. Dahası birçok aktivite de yapmanıza da olanak sağlıyor bu ada otele tıkılıp kalmayalım derseniz; yunuslarla, kaplumbağalarla yüzebilir, dalış yapabilir, baharat turu, prison island turu vb. gibi aktivitelerle de balayınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tanzanya’ya bağlı bu adaya ulaşmak için Türk Hava Yollarının Darüsselam’a direk uçuşu var. İlkin Uganda’ya yolcu bırakıp oradan da Tanzanya’ya, Julius Nyerere Uluslararası havaalanına varıyorsunuz. Toplamda 9 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Tanzanya’ya vize kapıdan alınıyor uçakta dağıtılan formu doldurup 50 dolar gibi bir ücret ödemeniz yeterli. Ayrıca havaalanından Zanzibar adasına uçak aktarması da var ama bizim tavsiyemiz limandan kalkan tekneleri tercih etmeniz hem yorucu uçak yolculuğunun ardından okyanus havası kesinlikle size daha iyi gelecek.

MAURİTİUS 
Mauritius Hint Okyanusun güney batısında yer alan, takım adalardan oluşan bir ada ülkesidir. Mauritius, olağanüstü doğal güzelliği ve rahat, sakin yaşam biçimiyle dünyanın en romantik balayı destinasyonlarından biridir. Balayı çiftlerinin her anlarını keyifli geçirebilmeleri için özel servisler bulunmaktadır. Güney yarım kürede yer alan Mauritius’ ta tropikal iklim hakimdir ve mevsimsel farklılıklar çok az hissedilir. Bu sebepten yılın hemen hemen her dönemi ziyaret edilebilir. Balayı turizminde de çok iyi bir çıkış yakalayan Mauritius ’un yıldızı her geçen gün parlıyor. Mükemmel golf sahaları; içinde 500 tür bitki, ağaç, baharat ve dev zambaklar bulunan Pampelmousses Botanik Bahçeleri; pırıltıları bir gece yaşamı ve harika alışveriş imkanları sunan, Hint Okyanusu'nun St. Tropez'i olarak bilinen Grande Baie; büyüleyici model gemi fabrikası ile adanın merkezinde yer alan Curepipe; sönmüş bir volkanın krateri olan Trou aux Cerfs; ormanla kaplı engebeli dağ arazisi Black River Gorges Milli Parkı; ilginç pazar yeri ve büyüleyici Deniz Müzesi ile Fransız koloni döneminin başkenti Mahebourg Ayrıca macera tutkunları için, dağcılıktan, arazi araçlarıyla adanın iç kısımlarının muhteşem manzaralarını keşfetmeye kadar değişen çeşitli etkinlikler vardır. Türkiye ile Mauritius arasında direkt uçuş yoktur ancak Paris ve Dubai üzerinden aktarmalı olarak adaya ulaşım sağlanabilir. Yolculuğunuz ortalama 20 saat sürer ayrıca vize uygulaması yoktur.

MALDİVLER 
Maldivler 1192 adadan oluşan bir devlettir. Bunların 281’inde yaşam vardır. 195’inde yerel halk bulunur diğer 86 ada ise otel adalardan oluşur. Balayı çiftlerinin olmazsa olmazı, herkesin favorisi bir destinasyon Maldivler. Dünyada Balayı Turizminde bu kadar başarılı ve ün yapmış daha başka bir yer yok. Olanca zenginliği ve muhteşem güzellikleriyle, A’dan Z’ye Balayı çiftlerine sunulan özel hizmetleriyle hak ettiği değeri fazlasıyla görüyor. Kimileri oldukça klasik bulabiliyor Maldivleri ama klasiklerin keyfi de bir başka hiçbir şeyde olmuyor. Kısacası Maldivler balayı, balayı Maldivler demektir. Su altı dünyası da en az yeryüzündeki manzaraları kadar büyüleyicidir bu nokta da epeyce ün de yapmıştır. Dalışın yanında birçok su sporu yapmanız da mümkün burada. Harici olarak ada dışına pek çıkma imkanınız yok ama açıkçası buna gerekte yok çünkü ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her şey bulunduğunuz adada ziyadesiyle mevcut. Konaklama ve tesis anlamında da çokça seçenek mevcut. Siz nasıl isterseniz öyle oluyor burada her şey kendinizi hayatınız boyunca bu kadar özel hissedeceğiniz bir hizmeti başka nerede bulursunuz inanın biz de bilmiyoruz. Maldivlere direkt uçuş olmadığından Dubai ya da Doha aktarmalı olarak gidebilirsiniz. 

BORA BORA 
Fransa’nın Pasifik Okyanusu üzerindeki kolonisi olan Fransız Polinezyası’na bağlı bir ada olan Bora Bora, iki tepeden oluşan sönmüş bir volkan oluşumudur. 230 kilometrelik sahil şeridine sahip olan ada, aynı zamanda dağ iklimini de yaşattığı için çok zengin bir doğaya sahiptir. Yerli olarak yaklaşık 8.800 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan ada, deniz kıyısına kurulmuş olan lüks konaklama alanları ile tüm dünyadan balayı hayalleri kuran çiftlerin ilgisini çekmektedir. Bora Bora, özellikle tropikal iklimi ile sunduğu egzotik meyvelerin afrodizyak etkisini hissetmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Eşinizin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini düşünenler Hindistan cevizli tatlıları, okyanus balıkları ve Fransız şarapları ile Bora Bora’yı çok sevecektir. Ayrıca, okyanusun sonsuzluğu karşısında büyülenerek aşkın yüceliğini ve evliliğin sonsuzluğunu hissetmek için de, bu ada uygun bir varış noktası olarak tavsiye edilebilir. Bora Bora’ya Türkiye’den uçuşlar Türk Hava Yolları, Air Tahiti, Air France ve Air Tahiti Nui firmaları tarafından yapılıyor. Tümü aktarmalı olan bu uçuşlarda yolculuk süresi aktarma ve duraklama koşullarına bağlı olarak 39 saat ile 47 saat arasında değişebiliyor. Oldukça uzun ve yorucu bir yolculuk gerektiren Bora Bora adasına ulaştıktan sonra, konaklama yapacağınız yere teknelerle geçiş yapabilirsiniz. Adadaki tüm balayı tesisleri, havaalanında bu tip tekne servisi sunuyorlar. Ayrıca, şehir merkezine gidip alışveriş yapmak ve yerlilerin kültürünü daha yakından tanımak isterseniz Vaitape bölgesine giden ücretsiz gemiyi de kullanabilirsiniz.

SEYŞELLER
115 adadan oluşan bir takımada olan Seyşeller, Hint Okyanusu’nun Doğu Afrika’ya yakın olan kısmında yer almaktadır. Çok zengin doğası ve el değmemiş plajları ile Seyşeller, huzur ve aşk dolu bir balayı geçirmek için ideal bir destinasyondur. Beau Vallon ve Anse Major bölgeleri arasındaki bir buçuk saatlik yol boyunca el değmemiş bir plaj bulunmaktadır. Bu bölge, tazeleyici bir atmosfere sahiptir ve yürüyüş yolundaki manzara nefes kesicidir. Ancak, mevsim rüzgarları nedeniyle tüm deniz kıyısı bölümler yüzmeye uygun değildir. Bu yüzden, resmi uyarılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğal güzelliklere ek olarak, Victoria bölgesinde bulunan ve tamamen aşk teması üzerine kurulu olan “Lovenut”, “Tequila Boom” ve “Katiolio” gece kulüpleri de, herkesten uzak bir şekilde aşklarını yaşamak isteyen çiftler için birer çekim noktasıdır. Türkiye’den Seyşeller’e Emirates, FlyDubai, Qatar Airlines, Olympic Air ve Egyptair tarafından uçak seferleri yapılmaktadır. Direkt uçuş imkanı bulunmadığı için, bu uçuşlar aktarma ve duraklama koşullarına göre ortalama 17 ila 23 saat arası sürmektedir. Ülkemize vize uygulamayan Seyşeller’e ulaştıktan sonra havaalanı ile konaklama yapacağınız yer arasındaki ulaşım, lüks konusunda oldukça ileri gitmeyi seven Seyşeller otelleri tarafından sağlanan tekne ve helikopterler ile sağlanmaktadır. 

 

@EgzotikTatil

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73