09.03.2018 Cuma |

2018 Turizm Trendleri Raporu

Değişmeyen tek şeyin değişimin kendisinin olduğu; her şeyin hızla değişip, geliştiği, kendini sürekli yenileyen, güncelleyen bir çağ bu. Kimileri adına bilişim çağı diyor kimileriyse dijital çağ. En az Teknoloji ve Bilim kadar hızla gelişen ve değişken başka bir küresel sektör ise turizmdir. Değişen çağ kendi insan modelini oluşturup, yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdiği gibi yine kendi arzını da doğal olarak oluşturmaktadır. Bu büyük dönüşümün hızına diğer sektörlere nazaran fazlasıyla iç dinamiğe ve çeşitliliğe sahip olan Turizm ayak uydurmak zorundadır.

Bu doğrultuda her yıl farklı rotalar, destinasyonlar, tesisler, konseptler, çeşitli hizmetler ve bunun gibi farklı turizm deneyimleri ön plana çıkıyor. Seyahat ve konaklama sektöründe tüketicileri artık daha özel ve kişiselleştirilmiş bir konukseverlik deneyimi bekliyor. Hızın ve olanakların git gide arttığı bu yüzyılda seyahat algısı sadece bavul toplayıp uçağa binip, soluğu hemen otelde almaktan çok daha ileri bir noktaya gelmiştir. Seyahat ve bu nedenle turizm artık birden fazla etmenden oluşuyor. Önceden turizm cazibe merkezleri arasında tercih sebebi olmak için uygun fiyat, deniz, kum, güneş ve manzara paketi vadetmek büyük ölçüde etkiliydi. Ancak artık deneyimsel seyahat döneminde yaşıyoruz. Özellikle genç kitleleri bir yere çekmenin yolu onlara bir macera, deneyim ve kültür tanıma fırsatı vermekten geçiyor.

Bu nedenle konforizmin, lüksün statükocu eğilimlerinin yerini tecrübeye dayalı deneyimsel aktiviteler, durağan ve klasik seyahat anlayışın yerini ise hikâyesi olan, öğretici, kinetik ve alternatif seyahat trendleri almaya başlamıştır. Sosyal medyanın da bu tatil anlayışı, trendleri belirleme ile ilgili önemli bir bağımsız değişken olduğunu söylemeliyiz, artık bilgiye ulaşma hızı çok yüksek ve oldukça kolay bu da tercihleri fazlasıyla etkiliyor. Nitekim standartlar yükselirken, turizm sektörü de değişen tüketici ihtiyaçları ve tercihlerle karşı karşıya

Turizmde son on yıldır dönüşen bir algıyı, hizmet modelini, sektörün; 3S deniz-kum-güneş (Sea,Sand,Sun) modelinden 3E modeline (Exciting-Educational-Entertainment/ Heyecan-Eğlence-Eğitim) geçişini, turizmin adeta kabuk atmasını izliyoruz. Egzotik Tatil olarak 2018’in Turizm Trendlerini ve seyahat gurmeliği adına da yeni her ne varsa ilk bizden duyun ki ortamlarda şaşırmayın. O halde başlayalım ve hemen özet geçelim..

Glamping:  İngilizcedeki glamorous (lüks, büyüleyici) ve camping kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan Glamping kelimesiyle anılan Lüks Kampçılık zaten bir süredir popülerdi; ancak bu yıl tarihinin en büyük talebini görecek gibi duruyor. Görünen o ki turizm sektörünün kazananları, hedef kitlelerine ‘anlam’ sunabilenler olacak. Yeni tüketicinin ilk tercihi dev tesisler değil, lüks butik işletmeler olacak. Konuklar artık gittikleri lokasyonların ve konaklayacakları mekânların hikâyesi olsun istiyor. Tarihi dokuya sahip, kültür ve sanatla iç içe yaşayan, bulunduğu bölgenin otantik havasını hissettiren, olabildiğince yerel ve ünlü bir mimarın elinden çıkan özgün oteller oldukça revaçta…

Sürdürülebilir Turizm: Yeni tüketicinin önem verdiği bir başka nokta, eko turizm, yani doğaya saygı, geri dönüşüm, karbon salınımı gibi yeşile dair özellikler trend. İklim değişikliği, doğal afetler ve turizm kalabalığı, popüler destinasyonlarda küresel turizm sektörünün karşı karşıya olduğu problemlerden bazıları. Ancak sürdürülebilir turizmin yükselişiyle bu problemlerin çözülmesi bekleniyor. Diğer önemli konu ise yerellik... Bulunduğu bölgenin özelliklerini yansıtmak, konuklarını bu konuda aydınlatmak, tesisleri özgün kılan ve bir adım öne çıkaran bir başka ayrıntı.

Gastronomi Turizmi: Gezginler artık tatillerinde şık akşam yemeklerinden vazgeçip otantik yemekleri deneyimlemek istiyorlar. Birçok insan yediklerinin kalitesini ve nereden geldiğini önemsiyor. Bu da mutfak deneyimlerine dayalı turların ve yemek yapma kurslarının popülerleşmesini sağlıyor. Amaç sadece yeni lezzetler keşfetmek değil, aynı zamanda yerel toplumun bir parçası olabilmek. Asya ve Orta Doğu’da yerel pazarları rehber eşliğinde gezmek gittikçe daha fazla ilgi çekiyor. 2018 yılında yemek kursları, şarap tadımları ve yerel pazar ziyaretleri gibi etkinlikler sunan Gerçek Yemek Macerası turlarına yapılan rezervasyonlarda da hızlı bir yükseliş hakim.. 

Sağlık Turizmi: Tıbbi prosedürler için yurtdışına seyahat etmek şu sıralar oldukça popüler her yıl tahmini 14 milyon kişi tıbbi sebeplerle seyahat ediyor.
Çoğu kişinin tedavi için yurtdışına gitme sebebi ya o tedavinin orada daha ucuz veya daha kaliteli olması, ya da kendi ülkelerinde bulunmaması; ancak egzotik istikametlerde tercihe bağlı estetik ameliyat olmak isteyenlerin oluşturduğu sektör de gittikçe büyüyor.
Aslında bu çok mantıklı; bu tarz turizmi tercih edenler kaliteli tıbbi tedaviyi şık bir iyileşme merkezinde lüks bir tatille bir araya getiriyor. Bu tarz istikametler tatilcilere mahremiyet, kaliteli yemek, hemşire kadrosu ve havuz kenarında dinlenme fırsatları sunuyor. Bali, Kosta Rika, Tayland, Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika gibi istikametlerde ultra lüks iyileşme merkezleri de artıyor.

Zindelik Turizmi: Fiziksel, zihinsel ve ruhsal aktiviteler yoluyla sağlığı ve zindeliği destekleyen seyahatler olarak tanımlanan zindelik turizmi, Global Wellness Institute’e (Küresel Zindelik Enstitüsü) göre genel turizmden iki kat daha hızlı büyüyor. Zindeliğini arttırmak isteyen turistler; farkındalık ve yoga inzivaları, spiritüel, mistik organizasyonlar, egzersiz programları ve spa gibi birçok seçenek arasından istedikleri tercihi yapabilirler.

Kuşaktan Kuşağa Seyahatler: Büyükbaba ve büyükannenin torunlarıyla gezmeye gittiği çok kuşaklı geziler gittikçe daha da yaygınlaşıyor. Birçok emekli insanın da seyahat etmek istemesi sebebiyle, bütün aile birlikte tatile gitmek ebeveynler üzerindeki baskıyı azaltıyor. Çok kuşaklı seyahatler sayesinde farklı yapılardaki aileler birbirleriyle daha da yakınlaşıyor ve yeni anılar biriktiriyor. Dünyanın dört bir yanından birçok tur şirketi de yemek kursları, yürüyüş turları, gemi seyahatleri ve bunun gibi her yaş grubuna hitap edecek aktiviteler sunarak bu yeni popülerleşen sektöre hizmet ediyor.

Volunteer Turizmi: Gönüllü turizmi, Tatili ve gönüllülüğü birleştirme fikri de giderek daha fazla ilgi çekiyor. Her geçen gün daha fazla insan tatildeki zamanını etkin kullanmak ve seyahat ederken aynı zamanda bir şeyleri değiştirmek istiyor. Bunlar hayvan barınaklarında gönüllü olmaktan, kamplarda eğitmenliğe, bakıcılığa, sahil temizleme ve mercan kayalığı iyileştirme projeleri gibi türlü çevreyi koruma aktivitelerine kadar uzanıyor.

@Egzotiktatil 
 

    Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yapabilmek İçin Lütfen Önce Giriş Yapın veya Üye Olun veya

TATİL FİKİRLERİ

FIRSAT

TURLARI

Yorumlar

Bizi arayın +90 212 570 70 73